Síla představivosti

Představivost jako nástroj pro snížení stresu


Západní lékařská praxe po mnoho let oddělovala mysl a tělo a podceňovala vliv myšlení a emocí na tělesné procesy. V posledních letech se toto oddělování začíná měnit, protože stále více chápeme těsné spojení mezi myslí a tělem. Lékaři začínají doporučovat svým pacientům poradenství a cílené snižování stresu jako nedílnou součást dobrého zdraví. To platí zejména pro stavy, jako je neplodnost, u kterých je známo, že v nich stres hraje roli (přestože přesný vztah mezi stresem a neplodností je složitý a stále se zkoumá).


Co představivost je? Jde o automaticky probíhající proces, který funguje z velké části mimo naše vědomí. Pokaždé, když se ti vybaví vzpomínka nebo si představíš budoucí událost, vytváříš si v mysli obraz. Můžeš ho vidět, ale můžeš představu vnímat i jiným způsobem – cítit ji, slyšet ji nebo dokonce ochutnat. Stejně jako dýchání může být i představa úžasným nástrojem relaxace, pokud ji vědomě ovládáš.  


Možná se bojíš se svou představivostí experimentovat, protože máš pocit, že vizualizace není tvou silnou disciplínou. Buď si jista, že imaginaci zvládneš – nehledě na to, jestli k tobě tvé představy „chodí“ v podobě pocitů, zvukových vjemů, vůní a pachů, nebo chuti. Představivost využívá všechny naše smysly. 

 

Představy jsou stejně jako dýchání skvělým mostem mezi tělem, myslí a duchem. Obojí spojuje nevědomí s vědomím a předává ti do rukou otěže nad důležitými funkcemi tvého organismu. O představách se občas také mluví jako o řeči nevědomí. Stejně tak jako je dech obousměrný, díky čemuž nejen reaguje na náš vnitřní stav, ale také ho ovlivňuje, představa může vyjadřovat obsahy našeho nevědomí a zároveň k nevědomí promlouvat. Může tak pomoct změnit stav mysli a těla způsobem, který jiné formy běžného myšlení nedokážou.

 

Následující cvičení pomáhá navodit relaxační reakci a zároveň posiluje pocit bezpečí, síly a rovnováhy. Jednoduchým použitím těchto představ si můžete dopřát mini dovolenou od stresu – bez letenek a narušení každodenního „provozu“.

Cvičení: Představa hory 

 

Najdi si klidné místo a naladěním se na dech a uvolněním těla k sobě přivolej relaxovaný stav, podobný tomu, když po náročné dni ulehneš do měkké postele. Nádech, výdech. Nech dech přirozeně proudit, jen ho pozoruj, buď s ním.

 

Začni samu sebe prožívat jako horu – jakoukoliv horu, která se ti líbí. Vnímej svou základnu, jak sahá do země. Prožívej svou hloubku a taky pevnost, když si uvědomuješ svou královskou výšku. Prožívej samu sebe, jak saháš hluboko do země a pak daleko vzhůru, až k nebi… I když si uvědomujete své strany. Můžeš být horou porostlou stromy a dalšími rostlinami, nebo můžeš být velmi skalnatá.

 

Vnímej své horské strany, hloubku i výšku najednou, a spolu s tím si povšimni, jaké je roční období. Jestli je na stromech právě listí, nebo je na větvích sníh. Možná jsi tak vysoká, že je část tvého těla pokryta sněhem a část si užívá teplých slunečních paprsků. 

 

Uvědom si, že jsi na světě už velmi, velmi dlouho. Viděla jsi, jak roční období přicházejí a odcházejí, znovu a znovu a znovu. Slyšíš ptáky, vidíš pučící listy a víš, že nakonec změní barvu a opadají. Všechno se to mění, jedno roční období za druhým. Vždycky to tak bylo… A vždycky bude… Sleduj, jak se to mění, roční období za ročním obdobím, znovu a znovu. Uvědom si samu sebe. Vnímej svou pevnost. Vše přečkáš, cítíš svou hloubku, sílu, výšku a pevnost. Zůstáváš silnou a klidnou horou. 

 

Až budeš připravena, můžeš se vrátit do přítomného okamžiku. Zhluboka se nadechni, protáhni se, rozhýbej tělo způsobem, jaký má nejradši… A otevři oči.

 

 

Nechej v sobě doznívat setkání se svou představou hory.

Jak se cítíš po jeho skončení?

Nakresli a zaznamenej si pro sebe své myšlenky. 

 

Když budeš cvičení opakovat, což doporučuji, možná zjistíš, že se tvá představy hory časem mění. Tvé hory mohou mít různé podoby. Nezáleží na tom, jestli je tvá hora kulatá nebo špičatá. Není důležité ji hodnotit nebo interpretovat. Záleží jen na tom, abys v sobě našla bezpečí a stabilitu. A v tom ti tvé hory mohou být dobrým pomocníkem.

 

 

 

 

 

Blitzer, B. (2011). The Infertility Workbook: A Mind-Body Program to Enhance Fertility, Reduce Stress, and Maintain Emotional Balance. New Harbinger Publications.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *